Edukacija Molėtų observatorijoje
Įkėlė Administratorius· 2022-06-16 00:00:00

Birželio 16 dieną mūsų progimnazijos septintokai ir aštuntokai kartu su Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos mokiniais lankėsi Molėtų observatorijoje.
Mus pasitiko Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas. Pažintinės-edukacinės ekskursijos metu turėjome puikią pamoką apie galaktikas, žvaigždynų susidarymą, pamatėme iš arčiau 165 cm skersmens didžiausią Šiaurės Europoje teleskopą. Sužinojome teleskopo sandarą, jo veikimo principą. Astronomas mums paaiškino, kas yra astronomija, ką ji tiria. Sužinojome, kokių rūšių būna teleskopai, kokie teleskopai yra didžiausi pasaulyje ir kodėl kai kurie teleskopai iškeliami į kosmosą. Mokiniai sužinojo, kas yra baltoji šviesa, kodėl žvaigždės yra spalvotos ir mirga. Mokiniai pasiteiravo, ar tikrai kosmose nėra ateivių... Astronomas mus patikino, kad mokslininkai kol kas jų buvimo neįrodė [...]


Loreta Norvaišaitė, fizikos mokytoja
Nuotraukos autorės

Išplėsta:

Birželio 16 dieną mūsų progimnazijos septintokai ir aštuntokai kartu su Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos mokiniais lankėsi Molėtų observatorijoje.
Mus pasitiko Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas. Pažintinės-edukacinės ekskursijos metu turėjome puikią pamoką apie galaktikas, žvaigždynų susidarymą, pamatėme iš arčiau 165 cm skersmens didžiausią Šiaurės Europoje teleskopą. Sužinojome teleskopo sandarą, jo veikimo principą. Astronomas mums paaiškino, kas yra astronomija, ką ji tiria. Sužinojome, kokių rūšių būna teleskopai, kokie teleskopai yra didžiausi pasaulyje ir kodėl kai kurie teleskopai iškeliami į kosmosą. Mokiniai sužinojo, kas yra baltoji šviesa, kodėl žvaigždės yra spalvotos ir mirga. Mokiniai pasiteiravo, ar tikrai kosmose nėra ateivių... Astronomas mus patikino, kad mokslininkai kol kas jų buvimo neįrodė...
Aplankėme ir netoliese esančią etnografinę sodybą. Vaizdingoje Lenktinio ežero pakrantėje įrengta senovinė dangaus šviesulių stebykla. Sodyboje mus pasitiko etnoastronomas Jonas Vaiškūnas. Jis mus supažindino su kalendoriniais ženklais. Mokiniai pamatė ypatingą ratą, kuris sudarytas iš dešimties medinių šventyklos stulpų su kalendoriniais ženklais, viduryje įrengtas akmeninis Saulės ir Ugnies aukuras. Sužinojome, kad stulpai žymi šešias pasaulio šalis. Etnoastronomas parodė žymes ir išaiškino, kur saulė pateka, kur leidžiasi, papasakojo, kaip senovėje buvo stebimi dangaus šviesuliai, atliekami kalendoriniai skaičiavimai, supažindino su senovės baltų zodiako ženklais. Mokiniai buvo pakviesti sužinoti apie savo zodiako ženklą, jo reikšmę. Buvo labai įdomu.
Pilna įspūdžių ekskursija visiems labai patiko. Daug sužinojome ir įgytas žinias galėsime pritaikyti. Supratome, kokia Visata yra didinga, ir kokie mes joje esame maži taškeliai. Tikimės, kad čia apsilankysime dar ne kartą ir dar daug sužinosime apie tai, kas mums atrodo nepasiekiama, neįmanoma ir neįsivaizduojama.


Loreta Norvaišaitė, fizikos mokytoja
Nuotraukos autorės


2022-06-19