Respublikinės muzikos olimpiados iššūkiai ir laimėjimai
Įkėlė Administratorius· 2021-05-27 10:02:08
Kovo 6 dieną įvyko IX-oji Lietuvos mokinių muzikos olimpiada. Dar pernai ji suspėjo įvykti „gyvai“, kitaip jos tuomet ir neįsivaizdavome. Deja, netruko prabėgti metai karantine, ir su naujais iššūkiais susidūrę olimpiados organizatoriai bei dalyviai susitiko nebe taip įprastoje Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijos Klaipėdos fakulteto koncertų salėje, o virtualioje „Zoom“ platformoje. Pirmoje nuotoliniu būdu vykusioje respublikinėje muzikos olimpiadoje išdrįso dalyvauti net 37 mokiniai iš 17 šalies savivaldybių. Mūsų progimnazijai atstovavo rajoninės muzikos olimpiados pirmosios vietos savo amžiaus kategorijoje nugalėtoja, aštuntokė Emilija Venediktovaitė [...]

Gražvydas Gasparavičius, muzikos mokytojas
Dianos Skvarčinskaitės nuotraukos

Išplėsta:
Kovo 6 dieną įvyko IX-oji Lietuvos mokinių muzikos olimpiada. Dar pernai ji suspėjo įvykti „gyvai“, kitaip jos tuomet ir neįsivaizdavome. Deja, netruko prabėgti metai karantine, ir su naujais iššūkiais susidūrę olimpiados organizatoriai bei dalyviai susitiko nebe taip įprastoje Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijos Klaipėdos fakulteto koncertų salėje, o virtualioje „Zoom“ platformoje. Pirmoje nuotoliniu būdu vykusioje respublikinėje muzikos olimpiadoje išdrįso dalyvauti net 37 mokiniai iš 17 šalies savivaldybių. Mūsų progimnazijai atstovavo rajoninės muzikos olimpiados pirmosios vietos savo amžiaus kategorijoje nugalėtoja, aštuntokė Emilija Venediktovaitė.
Įprastai olimpiados dalyviai turėdavo atlikti muzikos žinių patikrinimo testą, solfedžiuodavo ir ritmuodavo iš lapo, dainuodavo pasirinktą dainą, bei pristatydavo savo pačių sukurtas muzikines kompozicijas. Dainavimo ir kompozicijos užduotys Menų akademijos didžiojoje salėje vykdavo kaip atviri koncertai. Šįkart dainavimo ir originalios kompozicijos užduotys buvo vertinamos pagal atsiųstus įrašus, o muzikos žinių tikrinimo ir muzikos skaitymo iš lapo užduotys buvo atliekamos virtualaus susitikimo metu. Trečiojo etapo dalyviai dar turėjo atlikti papildomą kūrybinę užduotį, kviečiančią apmąstyti ir pasidalinti kas Tau yra muzika, kaip ir kur Tu ją patiri, sukuriant koliažą, atsakantį į temą „Aš ir muzika“. Kiekvienam olimpiados dalyviui buvo skirta 15 minučių. Ritmo pratimus teko skanduoti ritminėmis vertėmis arba pasirinktu skiemeniu, nes įprastą plojimą programa iškraipydavo ir slopindavo, laikydama jį pašaliniu triukšmu. Solfedžiavimo užduotyje mokinys turėjo būti pasiruošęs pats pasirinktu instrumentu ar virtualia klaviatūra pasigroti pratimo tonacijos pagrindinius laipsnius. Muzikinio pažinimo klausimai buvo pateikiami ne testo, o klausimų-atsakymų forma, o mokinys, išvydęs ekrane klausimus, pateikdavo komisijos nariams atsakymus žodžiu. Kiekvieną olimpiados dalį vertino atskiros savo srities profesionalų komisijos, joms pirmininkavo Audronė Žigaitytė-Nekrošienė: kompozitorė, profesorė, muzikos kritikė ir apžvalgininkė, muzikos meno ir mokslo žurnalo „Muzikos barai“ leidėja ir redaktorė.
Muzikos olimpiados uždarymas, apdovanojimų ceremonija ir geriausių dainų bei kompozicijų koncertas vyko viešai, „Zoom“ platformoje. Džiugu, kad mūsų mokyklos mokinę lydėjo sėkmė: Gintarės Skėrytės, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ dėstytojos, pirmininkavusios dainavimo komisijai sprendimu, Emilija Venediktovaitė apdovanota pagyrimo raštu už geriausiai atliktą dainą savo amžiaus kategorijoje. Emilijos autorinę dainą „Antakalnio pušys“ (kam įdomu, galite jos pasiklausyti čia [Youtube nuoroda]) išgyrė ir aukštu balu įvertino kompozitorė, muzikologė, Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja Loreta Narvilaitė. Ši daina ir respublikiniame jaunimo patriotinės dainos ir meninio skaitymo festivalyje-konkurse „…AR MYLIT JĄ JŪS?“ solistų kategorijoje pelnė Emilijai II-ą vietą.
Susumavus olimpiados balus, laukė dar viena puiki naujiena: Emilija Venediktovaitė IX-oje respublikinėje muzikos olimpiadoje laimėjo III vietą! Akivaizdu, jog tai nepaprastas pasiekimas Zarasams, tad galime pelnytai pasidžiaugti pergale ir tuo, kad šioje pandeminėje situacijoje išlikome kūrybiški ir pozityvūs. Zarasų vardas tądien skambėjo dar ne kartą: Lietuvos muzikos mokytojų asociacija olimpiniu muzikos mokytoju 2021 nominavo mūsų progimnazijos muzikos mokytoją Gražvydą Gasparavičių.
Kviečiu besidominčius muzika pasinaudoti proga ir pasiklausyti IX Lietuvos mokinių muzikos olimpiados dalyvių koncerto [Youtube nuoroda].


Gražvydas Gasparavičius, muzikos mokytojas
Dianos Skvarčinskaitės nuotraukos